Choose your language: pl en ua
Aktualności Jak zorganizować rekrutację cudzoziemca? Krok po kroku

Jak zorganizować rekrutację cudzoziemca? Krok po kroku

Nie jest tajemnicą, że wielu obywateli Białorusi oraz Ukrainy szuka pracy w Polsce. Są oni bardzo pracowici, co z kolei nie umyka uwadze rekruterów. Jak zorganizować taką rekrutację?

Rekrutacja cudzoziemców w 3 krokach

Jeżeli chcesz zatrudnić obcokrajowca w swoim przedsiębiorstwie, w pierwszej kolejności musisz wystawić ogłoszenie o pracę. Ważne jest, aby umieścić w nim informacje nie tylko po polsku, ale i w języku obcym. Pamiętaj, że wielu cudzoziemców porozumiewa się w naszym ojczystym języku, jednak nie na tyle, aby dobrze zrozumieć słowo pisane.

Kolejnym, w zasadzie najważniejszym etapem, jest legalizacja pobytu oraz pracy. Twoim zadaniem jest uzyskanie od zatrudnianego przyrzeczenia zatrudnienia, na podstawie którego możliwe jest otrzymanie wizy pracowniczej. Jeżeli jednak obcokrajowiec posiada już dokument uprawniający go do pobytu w Polsce, musisz wystąpić jedynie o zezwolenie na pracę. Cudzoziemcy pochodzący z Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Rosji, Armenii i Ukrainy korzystają z tzw. procedury uproszczonej. Wówczas wystarczy, że pracodawca złoży oświadczenie o zamiarze zatrudnienia w PUP.

Gdy powyższe formalności zostaną już spełnione, nadejdzie czas podpisania umowy z cudzoziemcem. W tym kontekście niezwykle ważne jest, aby treść dokumentu była sformułowana w zrozumiałym dla niego języku. To samo dotyczy wszelkich innych elementów, np. aneksów, regulaminów i tym podobnych.

Jak ułatwić sobie rekrutację pracowników zza granicy?

Jeżeli chcesz zatrudnić obcokrajowca szybciej i bez konieczności spełniania skomplikowanych formalności, podpisz umowę outsourcingową z wybraną agencją pracy. Wówczas to po stronie tego podmiotu spoczywa obowiązek dotrzymania opisanej wyżej procedury, a także obsługi kadrowo-płacowej, zapewnienia odzieży roboczej i szkolenia BHP.

Wróć