Choose your language: pl en ua

Jaką korzyść dla Twojej firmy może przynieść współpraca z agencją pracy?


Współcześnie wielu pracodawców korzysta z pomocy agencji pracy w celu znalezienia dobrego i godnego zaufania pracownika lub pracowników. Najczęściej gdy przedsiębiorca raz skorzysta z usług tego rodzaju podmiotu, to decyduje się na nawiązanie stałej współpracy. Wynika to oczywiście z szeregu korzyści, które wiążą się z takimi usługami. Czy wiesz, na jakie udogodnienia możesz liczyć?

Dlaczego przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług agencji pracy?

Jak już zostało wspomniane, za popularnością takiej współpracy stoi szereg korzyści, które zyskuje przedsiębiorca. Bez wątpienia na szczególną uwagę zasługuje znacząca oszczędność czasu. Rekrutacja to stosunkowo długi proces, który wymaga wiele zaangażowania. Chodzi tu bowiem nie tylko o wystawienie ogłoszenia o pracę i zaproszenie wybranych kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną. Konieczne jest bowiem również gruntowne przeanalizowanie kompetencji zainteresowanych, na co należy poświęcić wiele czasu.

Jako agencja pracy w Pszczynie zajmujemy się nie tylko profesjonalnym poszukiwaniem kompetentnych pracowników, ale także świadczymy usługi outsourcingowe, które znacząco usprawniają funkcjonowanie firm. W ramach takiej współpracy przejmujemy na siebie wszelkie obowiązki związane z zatrudnieniem, w tym bieżącą kontrolę czy obsługę kadrowo-płacową. Wówczas przedsiębiorca może w pełni skupić się na realizacji swoich założeń oraz rozwoju.

Co więcej, dodatkową korzyścią jest możliwość znalezienia mieszkania dla pracowników.  Znakomita większość agencji pracy dysponuje nieruchomościami przeznaczonymi pod wynajem dla zatrudnionych. Wówczas pracodawca może bez zmartwień zatrudnić pracowników ze wschodu, którzy są współcześnie tak bardzo pożądani na rynku pracy.

Jeżeli chcesz nawiązać współpracę z profesjonalną agencją pracy, zapraszamy Cię do kontaktu. Wszelkie usługi świadczymy z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Priorytetem jest dla nas zadowolenie obu stron – zarówno pracodawcy, jak i pracownika.

Wróć do bloga