Choose your language: pl en ua

Dlaczego warto zatrudniać pracowników ze Wschodu?


Nie ulega wątpliwości, że obywatele krajów wschodnich coraz chętniej przyjeżdżają do Polski w celu znalezienia stabilnej pracy. Wynika to przede wszystkim z chęci poprawy swoich warunków bytowych. Czy warto dać im pracę?

Czy warto zatrudnić pracownika ze Wschodu?

Należy zaznaczyć, że z zatrudnieniem pracownika ze Wschodu wiąże się wiele korzyści. Są to osoby niezwykle pracowite i sumienne. Przyjeżdżają one do Polski w celu polepszenia warunków swojego życia, dlatego bardzo chętnie podejmują się każdego rodzaju pracy. Z tego powodu wykonują swoje obowiązki z najwyższą starannością, zawsze zwracając uwagę na jakość świadczonej pracy.

Podkreślenia wymaga fakt, iż osobom z Ukrainy zależy przede wszystkim na stałym zatrudnieniu. Pracodawca nie musi wówczas obawiać się zastoju w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa czy przeciwności logistycznych.

Jakie są mity na temat zatrudniania pracowników ze Wschodu?

W celu rozwiania wszelkich potencjalnych wątpliwości pracodawców przedstawiamy 3 najczęściej powielane mity o pracownikach z Ukrainy. Mamy nadzieję, że ich obalenie pozwoli lepiej zrozumieć tę tematykę.

1. Zatrudnienie obywatela Ukrainy to zbyt wiele formalności.

To oczywiście nieprawda. Okazuje się, że wystarczy skontaktować się z wyspecjalizowaną agencją pracy tymczasowej w celu podpisania umowy outsourcingowej. Wówczas to na agencji ciąży obowiązek załatwienia wszelkich kwestii formalno-prawnych.

2. Z Ukraińcem trudno się porozumieć.

Nic bardziej mylnego! Język ukraiński oraz polski są do siebie bardzo podobne, dzięki czemu Ukrainiec szybko uczy się rozmawiać z Polakami. Łączą nas także podobieństwa kulturowe, co znacznie ułatwia asymilację obcokrajowca.

3. Łatwiej jest zatrudnić Polaka.

Polacy coraz częściej stronią od podejmowania się prac fizycznych, uznając je za „nieambitne”. Większość naszych rodaków woli stanowiska biurowe, przez co trudno jest znaleźć zaangażowanego pracownika. Obywatele Ukrainy podejmują się z kolei najróżniejszych zawodów.

Wróć do bloga